Search
Close this search box.

Fyderio pasirinkimas

Fyderis – jūsų akių ir rankų pratęsimas. Jis turėtų parodyti jums viską, kas vyksta su šeryklėle ir masalu ant dugno, parotyti patį silpniausią kibimą, kokia žuvis užkibo ant kabliuko, dugno reljefą ir dar daugiau, ką jūs su laiku pradėsite pastebėti. Būtent todėl jo pasirinkimas pasiruošime žvejybai – svarbus etapas.
Jūs nutrauksite daugybę kabliukų, pamesite dešimtis šeryklėlių, pervyniosit valus, keiksite ritę, tačiau fyderis jei tikrai „prilips“ prie rankos, jums tarnaus dar ilgai.
Dabar bet kurioje parduotuvėje ir turguje galima rasti daugybę žinomų gamintojų kurių kokybė patikrinta fyderių modelių ir visai nežinomų prekės ženklų. Vidutinė fyderių kaina (Lietuvoje) nuo 100 iki 300 Lt.
Mums svarbūs fyderinio meškerykočio parametrai yra ilgis, „akcija“, testas (klasė), viršūnėlių kiekis ir jų jautrumas, žiedų gamybos žaliava.

Fyderio ilgio pasirinkimas.

Kuo ilgesnis jūsų fyderis, tuo toliau ir įdėdami mažiau pastangų užmesite šeryklėlę ir masalą. Bet ar visada tai būtina? Žinoma pagrinde tenka gaudyti vagose, o jos gali prasidėti keletas metrų nuo kranto. Bet dažnai pasitaiko, kad žuvis stovi toli nuo kranto, pavyzdžiui esant karštam orui ir ieškodama maisto nėra aktyvi. Tokiu atveju ir prireikia pateikti prievilą (pašarą) jai „po nosim“.
Fyderiai būna nuo 2,5 iki 5 metrų ilgio. Pasirenkant reikiamą ilgį reikia atsižvelgti į būsimos žūklės salygas. Mažai upei arba nedideliam ežerui, kur užmetimo nuotolis nedaugiau 20-40 metrų, tiks 3.3 metrų ilgio modelis. Toks modelis bus patogesnis jeigu žvejybos vietoje yra ribota erdvė. Na o jeigu planuojate žvejoti tolimais atstumais, tai galima imti ir vidutinį modelį 3.6 m. arba 3.9 m. Šie ilgiai yra patys populiariausi ir jais šeryklėlę be problemų numesite ir 80 metrų .
Ilgesni nei 4 metrai fyderiai naudojami žvejybose kai užmetimo nuotolis yra ypač tolimas ir stiprioje srovėje. Esant stipriai vandens srovei mono valas arba pintas valas (pintas valas žymiai mažiau) įsitempia ir prarandama kibimo kontrolė. Tokiu atveju meškerykotis statomas kuo statesniu kampu į viršų (statmenai vandens telkiniui), jo ilgis leidžia laikyti dalį valo virš vandens, todėl sistemos jautrumas nepakinta.
Prekyboje taip pat galima rasti ir fyderių, kurių ilgis gali būti keičiamas. Jų komplektacijoje yra ir papildoma sekcija (prailgintojas) kurią įstačius galima pakeisti koto ilgį, pavyzdžiui iš 3.6 padaryti 3.9 metro. Nuo to šiek tiek keičiasi fyderio akcija, tačiau atsiranda pranašumas žvejojant skirtingose vandens telkiniuose. Jei tokio pobūdžio, rimto gamintojo modelis jus tenkina, drasiai imkite jį kadangi jie visai neblogai save rekomendavo.
Patarimas: Geriau turėti keletą skirtingų ilgių kotų, leidžiančių žvejoti skirtingomis salygomis, bet jeigu tai jūsų pirmasis fyderis ir jūs negalite apsispresti dėl ilgio, pasirinkite 3.6 arba 3.9 metro, kadangi tai optimaliausi ilgiai tiek stovinčiam vandeniui tiek srovei.

Testas (apkrova).

Fyderio testas arba klasė nurodo kokio svorio užmetimui jis apskaičiuotas.
Manykime kad gaudote upėje su vidutiniu srovės stiprumu ir naudojate 80 gramų šeryklėlę. Prie jos svorio reikėtų pridėti ir apie 10-20 gramų pašaro svorio. Reiškiasi reikia naudoti fyderį apskaičiuotą užmetimui iki 100 gramų.
Ant blanko gali būti nurodytos konkrečios svorio ribos gramais arba uncijomis, taip pat gali būti nurodoma ir koto kalsė taip kaip ir ant spiningų.
Light feeder (lengvas fyderis) skirtas svoriams iki 60 gramų. Tinka stovinčiam vandeniui ir vandens telkiniams su nedidele srove. (nemaža dalis kitų šaltinių nurodo svorio ribą iki 80 gr. – Guru)
Medium feeder (vidutinis fyderis) skirtas svoriams nuo 80 iki 100 gramų. Tinka ir stovinčiam vandeniui ir srovei.
Heavy Feeder (sunkus fyderis) skirtas svoriams nuo 100 iki 120 gramų. Gerai tinka tekančiam vandeniui.
Extra Heavy Feeder (ekstra sunkus fyderis) skirtas svoriams nuo 120 gramų ir aukščiau. Naudojamas esant stipriai srovei arba ypač tolimiems metimams.
Žvejojant pageidautina neviršyti gamintojo rekomenduojamo užmetimo svorio, dėl to gali lūžti meškerė. Jei fyderis skirtas užmetimams iki 120 gramų, tai visa sistema (šeryklėlė + pašaras) neturėtų viršyti šios ribos.
Patarimas: optimalus pasirinkimas upei būtų fyderis su užmetimo testu 100-120 gramų (Heavy feeder), stovinčiam vandeniui iki 60 gramų (Light feeder).

Fyderio akcija.

Akcija kitais žodžiais – fyderio lankstumas. Greitai akcijai (fast) priskiriamai „kieti“ – „stangrūs“ meškerykočiai. Jei paimsite tokį fyderį į rankas ir jį pakratysite, pamatysite kad jis linksta vienoje trečiojoje blanko dalies (viršūnėlė ir sekanti sekcija). Toks kietumas leidžia pilnai kontroliuoti žuvies traukimą, užmetimo tikslumą ir nesibaiminant mesti svorius dideliais atstumais.

Esant apkrovai lėtos akcijos fyderiai (slow) linksta per visą blanką per visą jo ilgį. Tai leidžia sušvelninti žuvies smūgius ir pajusti kiekvieną jos judesį užkibus ant kabliuko. Jei tokios akcijos meškerykočiu trauksite kad ir 1.5 kg. karpį, jis pasirodys jums tikru milžinu ir pajusite kiekvieną jo judesį.
Patarimas: pradžiai rinkitės greitos akcijos meškerykotį, galėsite toliau užmesti šeryklėlę ir nesibaiminsite sulaužyti fyderį.

Viršūnėlės.

Fyderio komplektacijoje būna ir 3-4 stiklopluošto arba anglies pluošto viršūnėlės. Būten jos ir yra kibimo indikatoriai.
Viršūnėlės skiriasi savo kietumu ir turi savo testą (leistiną apkrovą), kuris matuojamas uncijomis (1 oz = 28,35g.; 1 lb (svaras)- 0,45359 kg = 16 oz ). Viršūnėlės žymimos skirtingomis spalvomis. Dažniausiai viršūnėlė raudonu galiuku būna kiečiausia komplekte, su geltonu galiuku- vidutinio kietumo, su žaliu- lanksčiausia (liauniausia).
Viršūnėlės nedalyvauja užmetant fyderį, jos pilnai sulinksta visą apkrovą atiduodamos fyderio blankui. Viršūnėlės pasirinkimas priklauso nuo srovės stiprumo ir naudojamų svorių. Suprantama, kad jautresnė (liaunesnė) viršūnėlė geriau perduoda kibimus, bet ji per stipriai links esant vidutinio stiprumo srovei ar judant šeryklėlei. Jei paimsit viršūnėles už galiukų (žr. paveikslėlį), pamatysite kiek skirtingai jos linksta.
Komplektuojamų viršūnėlių rinktis netenka, jos bet kokiu atveju atitinka ant fyderio nurodytą testą. Parinkinėti viršūnėles vietoj sulaužytų tenka neretai. Kaip bebūtų banalu dažniausia problema būna žvejo neatsargumas. Valas dažnai užsivynioja ant dviejų paskutinių žiedelių, kas užmetimo metu tampa sulaužytos viršūnėlės priežastimi. Atsižvelgiant į tai – patarimas: užsimojant užmetimui, patikrinkite valo slydimą per žiedus patraukdami jį į save. Jei valas susipainiojo- jūs tai pajusite.
Pasitaiko kad žvejas kimšdamas pašaru šeryklėlę traukia ją arčiau savęs ir dar arčiau, o viršūnėlė nebeišlaiko. Gerai kad kai kuriems modeliams viršūnėles parduodamos atskirai, o su rupaus švitrinio popieriaus pagalba jas galima pritaikyti ir savo fyderiui.

Žiedeliai.

Apie gerus žiedelius žvejai sako: «jie tinka pintam valui». Žvejojant fyderiu dažniausiai ir naudojamas pintas valas kuris apkrauna žiedelius ir juos pjauna. Tokiu atveju tampa svarbi žiedelių įdėklų kokybė. Bet kuris įdėklas su laiku susidėvės, bet tai gali būti ir po vienos žūklės ir po šimto, todėl reikėtų atkreipti dėmesį į tai iš kokių medžiagų pagaminti žiedelių įdėklai. Gerų meškerykočių žiedeliai yra geros kokybės (Fuji, Balzer, DAM) su aukšto atsparumo įdėklais (SiC, Gold Cermet). (Aliuminio oksidas (shimano), titano oksidas (okuma)- vertimo autorius Guru).
Atkreipkite dėmesį į žiedelių tvirtinimą, žiedeliai turi būti ne su dviem o su trim kojalėm.

Iš rusų kalbos su straipsnio originalo autoriaus leidimu vertė – Guru. Straipsnio originalas: http://feederist.ru/vybor-fidera

Šaltinis: www.kitamkrante.lt

TAIP PAT SKAITYKITE