Search
Close this search box.

Renkamės ritę fyderiui

Kadangi fyderį jau pasirinkome, atėjo laikas rinktis ritę. Kai kurios firmos pradėjo gaminti rites skirtas būtent žvejybai fyderiu. Šie modeliai gana neblogi, tačiau nemaža dalis prekyboje esančių ričių taip pat tinka žūklei fyderiu. Apžvelkime kokie parametrai tam reikalingi.
Renkantis ritę, pagrindiniai parametrai būtų:

Ritės kaina:

Auksinė taisyklė: «Pigi žuvis – bloga žuvienė» (nepasakyčiau… /Guru/) – galioja ir čia. Kadangi žvejyba fyderiu reikalauja dažnų šeryklėlės permetimų, kaunamasi su didelėmis žuvimis srovėje, taip pat su žole, šaknimis, vandens augalais, pagrindinis kriterijus renkantis ritę turėtų būti jos patikimumas. Ritės patikimumas pirmoj eilėj yra surinkimo kokybė ir žaliavos iš kurios pagaminta ritė kokybė. Todėl žinomų prekės ženklų gamintojų ritės ir kainuoja nepigiai. Daugmaž gera ritė negali kainuoti mažiau nei 50$ (dabartiniu kursu apie 135Lt. /Guru/). Visgi neverta vytis pirmaujančių „kosminių“ technologijų, kurios kainuoja virš 200 dolerių (apie 543 Lt.). Jei esat pradedantis žvejas ar fyder tipo žūklės mėgėjas, pradėkite nuo nebrangios ritės, pažiūrėkite kas kaip, su laiku įgausite daugiau patirties ir suprasite kurią būtent ritę jums reikia nusipirkti.

Perdavimo dažnis:

Perdavimo dažnis parodo kiek apsisukimų padarys būgnelis (rotorius) vienu rankenėlės apsukimu. Jis žymimas kaip santykis pirmojo dydžio antram. Tai yra, jeigu vienu rankenėlės apsukimu rotorius padaro 5 apsisukimus tai perdavimų skaičius bus 5:1. Salyginai ritės skirstomos į jėgos ir greitas. Kuo didesnis pirmasis skaičius tuo ritė greitesnė. Dugninės žūklės parametrais – universaliausia ritė kurios perdavimų skaičius yra ribose nuo 4.6 iki 5.5, jei perdavimų skaičius daugiaus nei 5.5 –ritę galima vadinti greita, jei mažesnis nei 4.6 – jėgos. Žūklėje fyderiu pagrinde naudojamos ritės kurių perdavimo dažnis yra vidutinis nuo 4.6:1 iki 5.5:1. Tokios ritės užtikrina gerą valo susukimo greitį ir tuo pačiu atlaiko ir su sunkomis šeryklomis susijusias apkrovas. (šiuo atveju kalbama ir apie 20-40 gr. sveriančias šeryklas, kadangi toks svoris yra žymiai didesnis nei plūdės ar lengvų spininginių masalų /Guru/).

Dydis ir būgnelio gamybos žaliava:

Ant visų ričių yra rašomi skaičiai 1000, 2000 ir t.t. Universaliausias dysis – 3000 (pagal šimano klasifikaciją). Tai būgnelio ir atitinkamai ritės dydis. Skirtingo dydžio būgneliai naudojami vynioti skirtingo kiekio (ilgio) ir diametro valams. Ant kiekvienos ritės būgnelio rašoma kiek ir ir kokio diamtero valo jis talpina. Žūklei fyderiu geriausias dydis būtu 2500-4000.
Atsarginis būgnelis yra būtinas. Pageidautina, kad vienas būgnelis būtu metalinis (aliuminis), o atsarginis grafitinis. Metalinis būgnelis pintam valui, o monofilamentinam valui puikiai tiks ir grafitinis. Jei atsarginio būgnelio komplekte nėra- pasidomėkite ar jų būna pirkti atskirai.

Frikcinio stabdžio tipas:

Stabdis padeda išvengti valo nutrūkimo kai žuvis staigiai ir stipriai suspurda- „smūgiuoja“. Jo įjungimas leidžia būgneliui suktis atiduodant valą iki sumažės apkrova. Stabdžiai būna galiniai ir priekiniai. Kai kam tinka tik priekinis, o kai kas pripratęs prie galinio. Čia jau jūsų pasirinkimas.

Priekinio stabdžio reguliavimas yra tikslesnis (smulkesnis), jis turi didesnę stabdymo galią, taip pat ritė su tokiu stabdžiu kompaktiškesnė ir lengvesnė. Galinis stabdis laikomas patogesniu reguliuoti traukiant žuvį, greičiau pakeičiamas būgnelis.

Guolių kiekis:

Guoliai padidina visos ritės konstrukcijos dabo nuoseklumą ir stabilumą. Beinercinėje ritėje jų gali būti iki 15 vienetų. O kokybiškais laikomi modeliai su 5-6 guoliais, o tai tinka ir mūsų žūklei. Prieš pirkdami pasiteiraukite apie pasirinktą modelį pažįstamų ar pažiūrėkite atsiliepimus apie jį internete. Nepamirškite ir apie garantiją.

Iš rusų kalbos su straipsnio originalo autoriaus leidimu vertė – Guru. Straipsnio originalas: http://feederist.ru/vybor-katushki

Šaltinis: www.kitamkrante.lt

TAIP PAT SKAITYKITE