Search
Close this search box.

Ko reikia, kad žūklė spiningu būtų sėkminga?

Kur ir kaip žvejoti spiningu

Plaukiant valtimi, blizgę reikia mėtyti plaukimo kryptimi. Ilgai stovėti vienoje nepatariama, ir bandomuosius užmetimus reikėtų atlikti didesniame ežero plote, ypač pakrantėse. Ežere žuvų daugiausia tose vietose, kur įteka upelis ir priaugę nendrių ar kitokių pakrančių žolių, kur yra duobė ar kranto iškišulys. Atkreiptinas dėmesys į įtekančius upelius, kadangi įtekančio upelio vanduo būna švaresnis ir turi daugiau deguonies, todėl čia ir susirenka daugiau įvairių mažų žuvyčių, o jų pasigauti atplaukia ešeriai ir lydekos.

Ko reikia, kad žūklė spiningu būtų sėkminga?

Kokie pagrindiniai spininguotojo maškuotės principai? Ar sėkmingai žūklei spiningu pakanka tik geros spiningavimo technikos? Galbūt kai kam tai bus atradimas, kitiems žvejams – seniai žinomos, gal net į kraują įaugusios tiesos, tačiau bet kuriuo atveju maskavimasis yra vienas esminių mėgėjiškos žūklės principų.

Išsiruošus į žvejybą spiningu apgalvoti drabužių spalvą derėtų labai kruopščiai: jokio universalaus aprangos varianto čia nėra ir negali būti – deja. Mėtant spiningą nuo atviro smėlėto kranto pirmenybę geriau teikti smėlio spalvos arba šviesiausių chaki atspalvių drabužiams.

Visiškai baltų drabužių derėtų vengti net ir per didžiausius karščius, o apie įvairius raudonos ir mėlynos spalvos atspalvius nė kalbėti neverta.

Neretai galima stebėti tokį vaizdą: keliauja krantu – arba pakrantės sekluma – spiningautojas ir užmetinėja blizgę kuo toliau ir įvairiomis kryptimis. Tokia spiningavimo taktika, žinoma, leistina, tačiau ne visada duoda gerų rezultatų.

Esmė tai, kad dideliuose vandens telkiniuose žuvies yra visur. Tačiau, pavyzdžiui, vasarą plėšrūnės traukia arčiau kranto, kur būriuojasi smulkios žuvelės, todėl tolimi užmetimai netenka jokios prasmės (nebent prieš tai įsitikinti, kad prie kranto iš tiesų žuvis nekimba).

Pirmąkart spiningaujant nežinomoje vietoje apskritai tikslinga pirmus du tris užmetimus padaryti stovint tolėliau nuo vandens (net iki 10 m).

Valo skersmuo irgi turi įtakos žūklės spiningu rezultatams – tiesa, kiek kitokios nei žvejojant kitokio tipo meškerėmis. Pavyzdžiui, gaudant žuvį natūraliu jauku jai duodama šiek tiek laiko tą jauką praryti. Jeigu tuo metu žuvus pajus svetimkūnį – tokį, kaip storas valas, – ir jo keliamą pasipriešinimą, jauką ji gali paprasčiausiai „išspjauti“. Žuvys storo valo nemėgsta labiausiai dėl to, jog jį jaučia, o ne dėl to, kad jį mato.

Spiningaujant užkirtimas seka iš karto po užmetimo, todėl savitas svetimkūnis visada yra – tai masalas. Šiuo atveju valo storis daro įtaką tik užmetimo toliui, masalo „žaismingumui“ ir pan.

Žuvis, savaime suprantama, valą mato, tačiau reikia turėti omenyje tai, jog mato jį iš šono arba apačios. Tad bet koks dažytas valas vandens paviršiaus fone bus pastebimesnis nei paprastas bespalvis valas. Vadinasi, spiningaujant bespalvis valas yra bene geriausias pasirinkimas.

Kaip pasirinkti spiningą

Prieš pasirinkdami spiningą, jūs turite apsispręsti, ką ir kur ruošiatės gaudyti. Pastebėjau, kad užmetimo nuotoliui kotas įtakos neturi. Kartą vienoje Sibiro upių teko matyti, kaip senelis panašiu į kastuvo kotą pagaliu su vienu mažu žiedeliu ir tarybine inercine rite užmesdavo masalą dukart toliau nei jo kolegos tame pačiame krante, kurie buvo “ginkluoti” prabangiais anglies pluošto kotais. Taigi pagrindinį vaidmenį užmetant vaidina žvejo meistriškumas.

Prieš pasirinkdami spiningą, jūs turite apsispręsti, ką ir kur ruošiatės gaudyti. Pastebėjau, kad užmetimo nuotoliui kotas įtakos neturi. Kartą vienoje Sibiro upių teko matyti, kaip senelis panašiu į kastuvo kotą pagaliu su vienu mažu žiedeliu ir tarybine inercine rite užmesdavo masalą dukart toliau nei jo kolegos tame pačiame krante, kurie buvo “ginkluoti” prabangiais anglies pluošto kotais. Taigi pagrindinį vaidmenį užmetant vaidina žvejo meistriškumas. Bet žvejo meistriškumas + geras įrankis… Kaip sakoma: viena galva gerai, bet…
Didelį vaidmenį kotas atlieka varginant žuvį. Stiprūs valai, daugeliu atveju pinti, ir ritės su frikciniu stabdžiu, kuris atleidžia valą žuviai aktyviai priešinantis, gauna pagrindinę apkrovą. Pagrindinė meškerykočio užduotis – sušvelninti žuvies smūgius. Taigi meškerykočiui keliami trys reikalavimai: masalo užmetimas reikiamu atstumu, ritės ir valo apkrovos sumažinimas bei švelnus žuvies varginimas.

Kur ir kuo?

Nedideliame vandens tvenkinyje metama išilgai meldams ar „languose“. Žvejojama iš valties. Žuvis – lydeka iki 2 kg., maži ešeriukai. Spiningas – 150 – 210, 10 – 30, F(M),1.

Jei žvejojama iš valties vandens telkinyje, kur meldų linijoje staigus slenkstis, metama išilgai meldams, slenksčio kampu. Žuvis – lydeka iki 3-4 kg., vidutiniai ir smulkūs ešeriai. Spiningas – 180-240, 10-30, M(F), 1.5. Jeigu naudojama kieta valtis, tai spiningas pasirenkamas dvirankis.

Žvejyba tarp lelijų iš valties. Gylis iki 3 m. Žuvis – maža lydeka, smulkūs ir vidutiniai ešeriai. Spiningas – 150-210, iki 10, EE(F), 1(1.5).

Žvejyba iš valties atvirame vandenyje. Gylis – 2-4 metrai. Žuvis – starkis iki 2 kg, vidutiniai ir stambūs ešeriai. Spiningas – 210-270, 10-30, M(S), 1.5(2).

Velkiavimas. Žuvis – starkis iki 3 kg., lydeka 3-4 kg. Spiningas – 180-270, 30-60, EF(F), 1.5(2).

Žvejyba didelėje upėje iš valties. Žuvis – šamas, stambios lydekos, taimenis. Spiningas – 270-300, >60, EF(F), 2.

Žvejyba nuo kranto nedidelėje upėje stipriai apaugusiais krantais. Žuvis – ešeriai, meknės, lydekos, kiršliai, upėtakiai ir kt. iki 1 kg. Spiningas – 150-180, iki 10, F(M), 1.

Žvejojant vidutinio dydžio upėje nuo kranto, metimo nuotolis siekia 50 metrų. Gylis iki 2-3 metrų. Žuvis – salatis, šapalas, meknė, lydeka ir kt. daugiau nei 1 kg. Spiningas – 240-300, 10-30, M(S),2.

Žvejojant nuo kranto didelėje upėje, metimo nuotolis – daugiau nei 50 metrų. Gylis – didesnis nei 2-3 metrai. Žuvis – starkis, lydeka, ešerys. Spiningas – 270-330, 10-30, S(M), 2.

Žvejyba šiaurės upėse nuo kranto. Žuvis – taimenis ir kitos stambios žuvys. Spiningas – 270-300, 30-60, F(EF), 2.

Žvejyba šiaurės upėse nuo kranto. Žuvis vidutinė (kiršlys, upėtakis). Spiningas – 240-300, iki 10, M(S), 2.

Žvejyba nuo kranto ežeruose ir upėse, kur gylis iki 2 metrų. Metimo nuotolis – daugiau nei 50 metrų. Žuvis – meknė, ešerys ir kitos nedidelės žuvys. Spiningas – 300-330, iki 10, S, 2.

TAIP PAT SKAITYKITE