Žvejyba rudeni plūdine meškere

Spalis – tikras rudens mėnuo, ir kaip spiningautojai šį mėnesį gaudo dideles lydekas, taip ir žvejojant plūdine meškere šiuo laiku galima ištraukti didelių karosų, karšių, kuojų. Spalį vanduo jau gerokai atvėsta, todėl žuvys, pajutusios artėjantį šaltuką, pradeda kaupti atsargas žiemai. Šiltesnėmis spalio dienomis aktyvėja tos žuvys, kurios šaltuoju metų laiku nesimaitina, – tai karpiai, karosai. „Sukyla“ rudenį ir didieji karšiai.

Gal jie kimba ir ne taip intensyviai kaip kitais metų laikais, bet pasitaiko tikrai neblogų. Lygiai tas pats ir su karosais – daugiausia didelių karosų pagaunama būtent spalį, tik svarbu, kad būtų šiltas oras. Jieįkalendorių tai nežiūri, viskas priklauso nuo vandens temperatūros.

Ruduo yra ruduo ir šiuo metų laiku žvejyba nėra tokia paprasta kaip pavasarį. Žuvų jau tenka ieškoti giliose ruduoduobėse, kur jos renkasi žiemoti. Žvejojant upėse, reikia ieškoti ramesnės tėkmės vietų, gilesnių duobių. Upėje rudenį sugauti žuvį šansų yra daugiau, nes ten sunkesnės gyvenimo sąlygos – reikia nuolat ieškoti maisto, judėti. Ką pagavai, prarijai – tas tavo, o jei kąsnelis nuplaukė pasroviui – daugiau nesugrįš ir dar atiteks konkurentui.

Rudenį upėje su plūdine tenka gana daug vaikščioti, nes reikia surasti žuvų būriavimosi vietas. Vėstant vandeniui, žuvys apsistoja duobėse ir toje pačioje duobėje vos ne susiglaudę šonais gali lindėti ir karšis, ir kuoja, ir ešerys. Jos pagal rūšis jau nebesigrupuoja.

Eidamas upės pakrante, aš stebiu vandenį – tose vietose, kur pakrantė „tuščia“, nėra smulkių žuvyčių, ten ir nežvejoju. O tokiame pakrantės ruože, kur iš po kojų pažyra mailiukas, jau bandau užmesti meškerę, nes tikėtina, kad tokioje vietoje žuvys laikosi ir giliau – jos iš patogesnių vietų išstumia mažąsias kranto link.

Ežeruose principas tas pats – žuvų reikia ieškoti giliau, dugno įdubose, tik kartais, nepažįstant vandens telkinio, tai įgyvendinti būna gan sunku.

Labai didelę reikšmę spalio žūklei turi orai. Itin svarbu žvejybai ištaikyti tokią dieną, kai šviečia saulė ir pati diena gerokai šiltesnė nei naktis. Jei nakties ir dienos oro temperatūra yra panaši, žuvys labai nenoriai kimba. Jei oras šaltas, vėjuotas, sulėtėja žuvų medžiagų apykaita, jos stengiasi kuo mažiau judėti. Tada labai sutrumpėja aktyvaus kibimo laikas, kuris dažniausiai pasislenka vidurdienio link.

Rudeninis masalas – tiktai gyvulinės kilmės. Mano nuomone, patys efektyviausi masalai – musės lervos, dideli naktiniai sliekai, uodo trūklio lervos. Žuvys, besiruošdamos žiemojimui, renkasi kaloringesni maistą. Labai puikus masalas yra šoniplaukos. Jos tinka visur – ir srovėje, ir stovinčiame vandenyje. Šoniplaukų galima prisirankioti pakrančių smėlyje, po vandenžolėmis – ten jų būna daug.

Jaukas rudenį nebe toks svarbus. Standartinis jaukas iš įvairių grūdų ir kitokių augalinių sudedamųjų dalių neduoda laukiamo efekto, nes žuvys ieško tokio maisto, kuriuo gali greičiau pasisotinti. Galėtume privilioti žuvis tik tuo atveju, jeigu į jauką pridėtume kapotų sliekų ar musės lervų – tada žuvys jame rastų būtent tai, ko reikia.

Pagrindinis rudens laimikis, gaudant plūdine meškere, yra ešeriai. Jie spalį susirenka į didelius būrius ir pajutę šaltuką pradeda intensyviai maitintis. Tada, užsikabinus didelį naktinį slieką, arba – dar geriau – gyvą žuvelę, galima sugauti puikių egzempliorių. Jau apie dešimt metų žvejoju Kauno mariose ir kiekvieną rudenį, atvėsus vandeniui, su plūdine meškere prisigaudau daug ir gražių ešerių. Tik Kauno marios yra ypatingas vandens telkinys ir čia negalioja visuotinai nusistovėjusios taisyklės-praktika parodė, kad geriausiai ešeriai kimba ant uodo trūklio lervos arba ant sliekų kuokšto. Šiltomis saulėtomis spalio dienomis mėgstu žvejoti kokiame nors tvenkinyje. Susirandu „išėjimą“ iš duobės ir tokioje vietoje su plūdine paprastai pagaunu gražių kuojų, karšių.

Dažnokai rudenį praverčia ir žieminės žūklės įrankiai, kuriais iš valtelės galima suvilioti ne tik ešerių, bet ir karpinių šeimos žuvų.

TAIP PAT SKAITYKITE