Nei žvyno, nei uodegos: su šiuo receptu rūkyta žuvis nuo stalo dings akimirksniu

Rūkyta žuvis

Išvykos prie jūros ar savaitgaliai prie ežero daugeliui neatsiejami nuo iš tolo sklindančio rūkytos žuvies aromato. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad apskritai lietuviai žuvies valgo per mažai, tačiau rūkyta žuvis turėtų būti saikingai vartojamas produktas.

Rūkyta žuvis – su saiku 

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, kad rūkymas – vienas iš konservavimo būdų, kai produktas apdorojamas nevisiško degimo medienos dūmais. Deja, proceso metu susidaro tam tikros medžiagos, galinčios pakenkti sveikatai, jei rūkytos žuvies suvartojama per daug. Tačiau prekybos centruose parduodamai rūkytai žuviai taikomi griežti maisto saugos reikalavimai – jos tiekėjai privalo laikytis Europos Sąjungoje nustatytų normų dėl leistinų tam tikrų medžiagų kiekio rūkytose žuvyse. 

„Nors pasaulyje nuolat ieškoma naujesnių rūkymo technologijų, pritaikomi tam tikri filtrai, kad kiek galima mažiau tokių medžiagų valgant žuvį patektų į organizmą, rūkyti patiekalai tebūna proginis maistas“, – pataria sveikatai palankios mitybos konsultantė.  

Pasak dr. E. Gavelienės, sveikatai palankiausia būtų trumpai žuvį virti garuose, kepti orkaitėje, apšlaksčius citrinos sultimis, arba troškinti. Reikėtų taip pat vengti gaminti žuvies filė tešloje, gruzdinant dideliame aliejaus kiekyje. Ir, žinoma, geriausia žuvį valgyti su didele porcija daržovių.

Žuvies valgome per mažai

Pasak dr. E. Gavelienės, žuvis yra didelės biologinės vertės baltymais turtingas produktas, turintis daug Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, o lietuvių valgiaraštyje jos vis dar trūksta. Žuvies per savaitę reikėtų valgyti bent 2–3 kartus ir per abu valgymus suvartoti apie 300 g. 

Sveikatai palankios mitybos specialistė taip pat atkreipia dėmesį, kad jūrinių ir gėlavandenių žuvų maistingumas skiriasi. Nors mineralinių medžiagų ar baltymų kiekis panašus, tačiau Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių jūrinės žuvys turi daugiau.

„Riebios žuvys veiksmingos mažinant lėtinių ligų riziką, taip pat prisideda prie cholesterolio mažinimo. Lašišos riebaluose yra ypač daug Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių. Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgštys svarbios mažinant trigliceridų ir cholesterolio kiekį kraujyje, jos padeda koreguoti kraujospūdį, mažina sergamumą širdies bei kraujagyslių ligomis“, – pažymi dr. E. Gavelienė. 

Pasak gydytojos dietologės, nuo pakankamo Omega-3 polinesočiųjų rūgščių kiekio organizme priklauso, kaip funkcionuoja širdis, kraujagyslės ir imuninė sistema, jos saugo ir nuo uždegiminių procesų. 

Šamas ar dorada?

Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė atkreipia dėmesį, kad prekybos tinklo parduotuvėse taikomos nuolaidos – puiki proga paįvairinti meniu ir išbandyti naujas žuvų rūšis, įsigijus jų pigiau. 

„Kartais nesiryžtame pirkti neišbandytų produktų, nežinodami, ar patiks, ar pavyks pagaminti, bet galimybė įsigyti pigiau su nuolaida leidžia drąsiau pirkti, plėsti akiratį ir racioną praturtinti vertingomis maisto medžiagomis, kurių itin gausu žuvyje“, – pastebi E. Krasauskienė ir pabrėžia, kad prekybos tinklas vadovaujasi tvarios žuvininkystės principais – neprekiauja žuvimi ar jūrų gėrybėmis, kurioms gresia išnykimas, o jų žvejyba kelia didelį pavojų aplinkai.

Vasariškos salotos su rūkyta skumbre: greitai ir pigiai!

RECEPTAS

Salotos su rūkyta skumbre

Salotoms reikės:

200 g salotų mišinio;

1/4 raudonojo svogūno;

3 vnt. agurkų;

250 g rūkytos skumbrės;

2 vnt. kietai virtų kiaušinių.

Padažui reikės:

3 v. š. alyvuogių aliejaus;

2 v. š. citrinos sulčių;

2 v. š. garstyčių;

druskos ir pipirų;

krapų. 

Gaminimo eiga:

  1. Sumaišykite visus padažui skirtus ingredientus.
  2. Sumaišykite salotas, supjaustytus agurkus, smulkiai pjaustytus svogūnus, užpilkite padažu, gerai išmaišykite.
  3. Ant viršaus uždėkite skumbrės ir ketvirčiais pjaustytų kiaušinių, tiekite su skrudinta duonele. 

Skanaus!

TAIP PAT SKAITYKITE