Pirmiausia, kalbant apie spiningavimą reikėtų aptarti įrankius. Įrankiai žūklėje vaidina tikrai nemažą vaidmenį, o kitą kartą netgi gali nulemti žūklės sėkmę.
Vienas svarbesnių spiningo elementų yra kotas. Pradedantiesiems žvejams dažniausiai būna sunku pasirinkti tinkamą spiningo kotą. Tokiu atveju kreipiamasi į žūklės reikmenų parduotuvės konsultantus, bet ir šie, dėl įvairiausių priežasčių, ne visada pasiūlo tikrai gerą kotą.
Kaip klasifikuojami spiningai? Norint suklasifikuoti spiningus reikia pasirinkti tam tikrą kriterijų, kuris galėtų būti rekomenduojamo masalo svoris, spiningo ilgis, spiningo akcija. Visi šie kriterijai yra svarbūs, bet universaliausias greičiausiai yra rekomenduojamas masalo svoris. Rekomenduojamas užmetamo masalo svoris yra labai svarbi charakteristika į kuria reikia atkreipti didžiausią dėmesį. Spiningaujant yra labai svarbu kuo tiksliau užmesti masalą, o tai padaryti galima tik naudojant tam tikram masalo svoriui pritaikytą spiningą. Nereikėtų išsigąsti, kad jeigu spiningas skirtas 2-10 gramų masalui tai užkibusi nemaža plėšrūnė jį sulaužys. To tikrai neturėtų atsitikti jeigu spiningas pagamintas naudojant kokybiškas medžiagas. Remdamasis kai kurių žvejų nuomone spiningus suskirstysiu į 5 klases:
1. labai lengva (iki 10 g.);
2. lengva (5-20 g.);
3. vidutinė (10-30 g.);
4. sunki (30-60 g.);
5. labai sunki (virš 60 g.).
Taigi patogiausia spiningą pasirinkti pagal tai kokio svorio masalais spiningausite. Teisingiausias sprendimas būtų keli spiningai, nes universalaus spiningo tinkančio visoms situacijoms nėra.
Išsirinkus kokios klasės spiningas tinkamiausias reikia nuspręsti kokio ilgio kotą pasirinkti. Spiningų ilgių pasirinkimas labai platus, bet galėtume išskirti intervalą nuo 1.8 iki 4 metrų ilgio. Koto ilgio pasirinkimą turėtų nulemti vieta kurioje bus žvejojama t.y. ilgesniais nuo 2.7 iki 3 metrų kotais patogu žvejoti ežeruose bei didelėse upėse, tačiau jei žūklavietė apaugusi krūmais arba medžiais tai su tokio ilgio kotu bus sudėtinga ne tik spiningauti, bet ir prasibrauti iki vandens, todėl reiktų pasirinkti trumpesnį kotą iki 2.4 metro ilgio.
Dar vienas svarbus momentas yra koto akcija (koto išlinkimo forma). Kotų akcijas galima suskirstyti į tris rūšis: a) kai išlinksta viršūnėlė; b) kai kotas linksta nuo vidurio ir c) kai kotas linksta nuo rankenos. Jei koto akcija neteisinga, tai traukiant masalą kotas išlinks ne taip kaip buvo tikėtasi.
Kotų kainos dažnai priklauso nuo pagaminimui naudojamos medžiagos. Geriausi kotai yra iš 100% anglies pluošto, nes jie yra ilgaamžiškiausi, tvirčiausi ir lengviausi. Gamintojai dažnai naudoja dalį stiklo pluošto, tačiau tokie kotai yra prastesni, bet savaime suprantama, kad jie pigesni.
Baigdamas apie kotus negaliu nepaminėti rankenos. Rankenos ilgis taipogi parenkamas individualiai. Apibendrinant galima pasakyti, kad visi koto elementai yra labai svarbūs ir teisingas kotas yra tas, kuriame visi šie elementai yra tinkamai suderinti.
Ritė kaip ir kiti elementai turi būti suderinta su naudojamo valo storiu, masalo svoriu bei spiningo kotu. Ritė ir kotas turi atitikti vienas kitą t.y. ritė neturėtų būti per didelė arba per maža.
Toliau seka valas, kurio neteisingas pasirinkimas nulems nutrūkusių žuvų bei paliktų masalų skaičių. Spiningaujant valui tenka didelės apkrovos, todėl pamirškite, kad su tuo pačiu valu galėsite plėšrūnes gaudyti kelis sezonus. Norėčiau stabtelėti prie sparčiai populiarėjančių pintų valų. Pintas valas yra žymiai tvirtesnis už įprastinį, todėl jis puikiai tinka plėšrių žuvų žūklei. Jeigu pasirenkate pintą valą tai reikėtų žinoti, kad jis nesitempia, todėl smūgis tenkantis kotui yra nepalyginamai didesnis, o norint nesulaužyti spiningo vertėtų pasirinkti atitinkamos akcijos (kai kotas linksta nuo rankenos) kotą. Kitas niuansas, kad pintas valas gana greitai “suvalgo” nekokybiškus žiedelius arba grafitinius ritės būgnelius. Dėl šių priežasčių pirmiausia reikėtų nuspręsti kokiu valu gaudysite ir tik tada pradėti rinktis kitus spiningo komponentus.
Kadangi spiningu gaudomos plėšrios ir aštriais dantimis žuvys, tai būtina aptarti pavadėlio būtinybę. Taigi pavadėlis naudojamas tam, kad plėšri žuvis nenukastu valo ir nepaspruktų, tačiau ypatingai metaliniai pavadėliai gali atbaidyti baikštesnę plėšrūnę.
Galiausiai prieiname masalą. Kalbėti apie masalus yra tikrai sudėtinga, nes masalų yra labai daug. Nemanau, kad įmanoma pasakyti kuris masalas yra geriausias, nes tiek sukriukės,tiek vartiklės, vobleriai, riperiai, tvisteriai ar bet kuris kitas masalas yra efektyvūs tam tikru laiku ir tam tikroje vietoje.
Galėčiau pasakyti, kad kiek yra masalų tiek yra ir teorijų skelbiančių, kad šis masalas yra geriausias. Svarbiausia, kad masalas judėtų, blizgėtų (ar kitaip išsiskirtų iš aplinkos) ir viliotų žuvį.
Jeigu žvilgtelėtume į labiau patyrusio spiningautojo masalų dėžutę, tai pamatytume, kad ten pilna įvairiausių spalvų ir formų masalų, nes apie masalo tinkamumą galima spręsti nuvykus prie vandens telkinio.